Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W »Cesarzu« ten cesarz właściwie się nie pojawia, pisał Kapuściński. Faktycznie, osobiście Hajle Sellasje nie w książce nie zabiera głosu, lecz robią to ludzie, którzy przez całe swoje życie mu służyli. Z ich relacji zbudowany został portret władcy Etiopii i jej ostatniego cesarza.

Świadomość, że mamy do czynienia z reportażem mówi nam, że cesarz był postacią prawdziwą. Hajle Sallasje I urodził się 23 lipca 1892 roku jako Tafari Makonnen, a zmarł 27 sierpnia 1975 roku. W 1916 roku został namaszczony przyszłym cesarzem, jako kuzyn córki Menelika II, Zauditu, która przejęła tron po Ijascu V. Wówczas młody książę otrzymał tytuł Ras Tafari (Straszliwy Książę). Już w 1916 roku objął władzę w państwie w imieniu swojej kuzynki, lecz dopiero po jej śmierci, w 1930 roku ogłosił się Cesarzem Haile Selassie I, Zwycięskim Lwem Plemienia Judy, Wybrańcem Boży, Królem Królów Etiopii. Na mocy jego reform Etiopia przekształciła się monarchii absolutnej w monarchię konstytucyjną. Jego rządy zostały przerwane w 1935 roku na prawie sześć lat, ponieważ w tym okresie czasu afrykańskie państwo zostało najechane przez faszystowskie Włochy.

Hajle Sellasje ewakuował się wówczas do Wielkiej Brytanii, gdzie uformował rząd na uchodźstwie. W 1941 roku dzięki pomocy Brytyjczyków cesarz Etiopia odzyskała niepodległość, a Hajle Sellasje powrócił na tron. W latach pięćdziesiątych cesarz wprowadził w życie kolejne reformy, które wciąż odnosiły się do wszystkiego, tylko nie zakresu jego władzy, ta pozostawała absolutna. Lata sześćdziesiąte to czas regresu i powrotu do dawnych, dyktatorskich, metod sprawowania władzy. Wówczas to narastające w niezadowolenie społeczne zaowocowało nieudanym puczem.

W 1963 roku Hajle Sellasje był gospodarzem konferencji założycielskiej Organizacji Jedności Afrykańskiej, która odbyła się w Addis Abebie. Jednym z postanowień szczytu było wybranie cesarza Etiopii na pierwszego przewodniczącego organizacji. Do upadku doprowadziła go zbytnia rozrzutność i absolutystyczna polityka. W wyniku drugiego puczu, przeprowadzonego w 1974 roku przy wsparciu ZSRR, Hajle Sellasje został zdetronizowany i uwięziony. Zmarł osadzony w pałacu cesarza Menelika. Do dziś nie wiadomo, czy nie został zamordowany. Ruch rastafarian, który rozwinął się na Jamajce w latach trzydziestych ubiegłego wieku, uważał cesarza Etiopii za inkarnację Boga.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Cesarz - streszczenie
2  Obraz władzy totalitarnej i rewolucji w „Cesarzu”
3  „Cesarz” a proza reportażowaKomentarze: Hajle Sellasje I – charakterystyka bohatera „Cesarza”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-14 16:57:57

Może fikcja, ale jaka piękna anatomia władzy i ludzkiej psychiki. Fantastyczna lektur. A poza tym czy to ma znaczenie, ze umiał czytać? Tym gorzej dla niego. Z cała pewnością miał wrodzona inteligencję ale to nie zmienia faktu, ze biedna straszliwie ta Etiopia i etiopczycy. A kultura jedna z najstarszych w tym rejonie. Maja tylko pecha, ze nie maja ropy. ani pieniędzy, ani zainteresowania swiata.


2018-11-14 22:57:46

"Cesarz" jest fikcją literacką. Traktuje o tym najnowsza książka o twórczości Kapuścińskiego "Kapuściński non-fiction". Hajle Sellasie był przedstawiony w książce jako podły dyktator, władca absolutny, zadufany w sobie analfabeta co oczywiście nie jest prawdą. Był mądrym, sprawiedliwym władcą, który umiał czytać i pisać w kilku językach. Zawsze miał na uwadze dobro swojego państwa i jego ludzi. W książce "Cesarz" brak faktów, to jest czysta fikcja literacka, bo gdyby tak nie było, nikt nie zechciałby jej czytać. Ponadto Kapuściński pisał na zlecenia swoich pracodawców, którymi byli komuniści.
Streszczenia książek
Tagi: